Szkło hartowane

pr5

Szkło hartowane

Szkło hartowane produkuje się na bazie standardowego, płaskiego szkła float, które jest  poddawane działaniu wysokich temperatur – ponad 600°C. Następnie sprężonym powietrzem szybko schładza się obie strony tafli. Proces hartowania ma za zadanie wzmocnić materiał i nadać mu pożądane właściwości. Powstanie naprężeń ściskających i rozciągających sprawia, że szyba będzie bardziej odporna na zginanie, rozbicie i powstanie innych uszkodzeń. Szkło hartowane produkowane jest na wymiar, ponieważ nie można go później przycinać.

Szkło hartowane funkcjonuje jako produkt finalny lub stanowi półprodukt w produkcji szkła zespolonego lub laminowanego, dodatkowo zwiększając wytrzymałość i bezpieczeństwo tych wyrobów.

Window profile with tree glass surface, vector illustration

5-6 krotnie zwiększona wytrzymałość na uderzenia w stosunku do szkła niehartowanego.Zwiększona odporność na zmianę temperatury. Bezpieczniejszy sposób pękania: szyba hartowana rozpada się  na wiele małych kawałków o tępo zakończonych krawędziach, zdecydowanie mniej narażając na skaleczeń i uszkodzeń ciała.

Szkło hartowane znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym.