Szkło laminowane

pr9

Szkło laminowane

2

Szkło laminowane powstaje poprzez trwałe połączenie dwóch (lub więcej) tafli szkła płaskiego (bezbarwnego, barwionego w masie, malowanego lub lustra) folią PVB lub EVA.

Bezpieczeństwo
Zwykłe szkło okienne jest kruche, a przy zbiciu rozpada się na ostre kawałki. Główną zaletą szkła laminowanego jest jego zwiększona wytrzymałość i odporność na uderzenia. Folie łączące tafle szkła absorbują energię uderzenia i zwiększają trwałość szkła warstwowego. Chociaż szkło może popękać, fragmenty szkła pozostają mocno przytwierdzone do folii, zmniejszając ryzyko okaleczenia. Dzięki tym cechom szkło laminowane jest coraz częściej zalecane lub wymagane przy szkleniu architektonicznym.

Ochrona
Włamywacze często rozbijają szyby, by dostać się do klamek w oknach i drzwiach i otwierając je dostać się do pomieszczenia. Szkło laminowane może, przynajmniej przez pewien czas, powstrzymać ich wtargnięcie. Nawet, jeśli któraś z tafli szklanych zostanie zbita, folia międzywarstwowa nadal utrzymuje szybę w całości i ochrania budynek przed niepożądanymi gośćmi, aż do czasu, gdy szkło zostanie wymienione. Wymiana szyby może być zrobiona w dogodnym czasie, a niekoniecznie „w trybie nagłym”, co zwykle zwiększa koszty wymiany.

Trwałość
Szkło laminowane jest trwałe, zachowuje swój kolor i wytrzymałość, i może być łatwo czyszczone jak zwykłe szkło. Odporne jest na działanie większości kwasów i zasad, a nawet rozpuszczalników organicznych.

Różnorodność i wszechstronność
Można zaprojektować szkło laminowane o różnych własnościach, najlepiej odpowiadających konkretnemu zastosowaniu. Szkło laminowane może być wykonane ze szkła płaskiego zawierające szyby zwykłe float odprężone lub hartowane. Tafle szkła w szybach laminowanych mogą mieć uszlachetniona powierzchnię przez emaliowanie lub  malowanie (sitodruk) oraz pokryte powłokami twardymi i miękkimi, refleksyjnymi i niskoemisyjnymi. Dla uzyskania efektów estetycznych lub zachowania prywatności może być zastosowana folia bezbarwna, kolorowa jednobarwna (zwykła, opalizująca) lub z naniesionym wzorem.

Najpopularniejszym zastosowaniem szkła laminowanego są balustrady, daszki szklane, drzwi, ściany przepierzenia.

Szkło laminowane znajduje również zastosowanie w kabinach prysznicowych, jako okładzina ścian w kochaniach, łazienkach.

Szkło laminowane może być wykorzystywane także jako schody i podłogi.